Dynie często ma kolor pomarańczowy, i czym mocniejszy kolor, tym większa zawartość karotenoidów - prekursorów witaminy A. Miąższ ma dość wysoki indeks glikemiczny (75) dlatego warto go łączyć z produktami o niskim IG. Jest dobrym źródłem potasu i kwasu foliowego, więc doskonałym warzywem dla kobiet w ciąży.
Z dyni można zrobić zupę , podać jako jarzynkę na ciepło do drugiego dania, wykonać z niej marynaty, konfitury. We Francji robi się dżem z dyni. We Włoszech puree z dyni służy za farsz do słodkich ravioli. Pestki
Z pestek dyni tłoczy się olej, a suszone są chętnie chrupane i stanowią fantastyczne źródło magnezu i dlatego powinny być obowiązkowym dodatkiem do każdej wypitej filiżanki kawy
To dość kaloryczny produkt (540 kcal/100g), więc z ilością trzeba uważać, ale są doskonałym źródłem magnezu, żelaza, fosforu, manganu i witaminy E oraz niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dynia stanowi najcenniejsze po ostrygach naturalne źródło cynku – czyli pierwiastka używanego w profilaktyce przeziębień.
Na jesienne chłody proponujemy przygotowanie szybkiej, rozgrzewającej ZUPY DYNIOWEJ.
Zupa krem z dyni
składniki:
- 1 mała dynia lub kawałek dyni ważący ok. 1 i1/2 kg
- 1 szalotka lub mała cebulka
- kawałek imbiru (ok. 2 cm korzenia)
- 1 ząbek czosnku
- 1/2 łyżeczki mielonego kuminu, pieprzu cayen lub przyprawy curry (opcjonalnie)
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- około 1/3 szklanki odtłuszczonego mleka kokosowego
- sól
- pieprz
- bulion drobiowy
Sposób przygotowania: dynię przekrój na pół, usuń pestki i pokrój na czwórki lub ósemki. Kawałki ułóż na blasze do pieczenia wyłożonej papierem, skrop oliwą, oprósz solą i pieprzem, wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 st. C. Po około 20 minutach sprawdź, czy dynia się nie przypala na brzegach. Jeśli tak, zmniejsz temperaturę. Sprawdzaj widelcem, czy dynia jest już miękka. Czas pieczenia to około 30 - 40 minut, zależny od tego czy dynia jest bardziej mączna, czy wodnista. Wyjmij z pieca i ostudź. W tym czasie zeszklij drobno posiekaną szalotkę, posiekany czosnek i pokrojony w cieniutkie igiełki imbir. Przestudzoną dynię obierz ze skóry, wystarczy oddzielić łyżką miąższ. Dodaj zeszkloną szalotkę z czosnkiem i imbirem, kumin i/lub curry, dopraw solą i pieprzem i wszystko razem zmiksuj na gładką masę. Jeśli dynia jest bardzo mączna, można dolać trochę rosołu. Po zmiksowaniu puree dyniowe przełóż do garnka, podgrzej, wlej szklankę bulionu, wymieszaj i sprawdź konsystencję tak aby otrzymać zupę-krem. Jeszcze raz dopraw i dodaj mleczko kokosowe wg upodobania. Podawaj z prażonymi zielonymi pestkami, skrop kilkoma kroplami oliwy dyniowej.
Smacznego!